Loading...

DETAYLI BİLGİ

Fitoterapi; Tıbbi ve aromatik bitkilerin çeşitli kısımlarını, alg, mantar ve likenleri, bitkilerin salgıladığı zamk, balzam, reçine gibi  ekstreleri, uçucu yağları, mumlar ve sabit yağları hammadde olarak kullanarak çeşitli formlarda hazırlanan bitkisel preparatlarla sağlığı korumak, hastalıklardan korunmak, hastalıkları iyileştirmek veya tedaviye yardımcı olmaktır.

Fitoterapi; bilimsel temellere bu konuda yapılan araştırmalara, klinik çalışmalara dayanmaktadır.

Son yıllarda Fitoterapi ve doğal tedavilere bir yönelim ve tercih sözkonusudur, birçok hastalığı ilk aşamada Fitoterapi ile (bitkisel ilaçlarla) tedavi etmek mümkündür.

Türkiye florası tıbbi ve aromatik bitkiler bakımdan büyük önem taşır. Anadolu birçok kültür bitkisinin gen merkezidir. Yurdumuzda yetişen tohumlu bitki tür sayısı yaklaşık 12.000 civarındadır. Bu tür zenginliği komşumuz olan bütün ülkeler dahil hiçbir Avrupa ülkesinde bulunmaz. Bu zengin flora içerisinde 3700 civarında endemik tür bulunması dünyanın endemiklerce en zengin ülkelerinden birisi olmamız aslında ülkemiz için ayrı bir avantaj sağlamaktadır.

Bu kadar floristik zenginliğe ve kültüre sahip olan ülkemiz ne yazık ki bitkisel drog, bitkisel ürün, gıda takviyesi ya da bitkisel ilaç üretiminde çok gerilerdedir ve ülke ekonomisine katkısı yok denecek kadar azdır. 

Anadolu birçok kültür bitkisinin gen merkezidir. Bitkisel drog, bitkisel drog preparatı ve bitkisel ilaç bilgi sahibi olabilmek için öncelikle hekim ve eczacılarımızın kaliteli ürünlere ulaşmak ve kalite kontrol yöntemlerinin neler olduğunu matera medicayı çok iyi bilmeli, mutlaka bitkisel ilaçlar konusunda bilgili olması gerekirmektedir. Şifa vermek bir sanattır bu da doğayı gözlemleyerek  ve uyumlanarak mümkündür. 

Hekimler, eczacılar ve tüm sağlık çalışanları bu konuda eğitim almalı ,biointegratif tıp çatısında yol almalıdır.

Eczacı ve hekimin fitoterapi konusunda bilgili ve bilinçli olması, hastanın kendi kendine aktarlardan yanlış bitkisel tedavilere yönelmesini  önleyecektir. Fitoterapi’de kullanılan tıbbi ve aromatik bitkiler/ bitkisel droglar binlerce yıldır  kullanılımaktadır ve  şifa sanatında en doğru tedavi yollarındandır yeter ki ilaç ile zehir arasındaki ayırıcı farklar terazisinin dengesi olsun.

Eczacılarımız bilimsel literatürler ışığında kaliteli, etkin ve güvenli ürünlerle tedaviye destek sağlamak, sağlığı korumak amacıyla bitkisel ilaçları kullanarak Fitoterapi’yi akılcı bir şekilde kullanmalıdır.

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: Cannot load module 'redis' because required module 'msgpack' is not loaded

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: